Barion Pixel
PIRIVIT info
0
...
Articsóka

Articsóka

Az articsóka Közép-Európában, Észak-, Dél-Amerikában és Ázsiában egyaránt megtalálható, meglehetősen egyedi megjelenésű zöldségféle. Magnézium-, kálium-, vas-, réz- és mangánforrásként tartják számon. Cyranin tartalma az, amely a keserűanyagokkal együtt májvédő hatást ér el, illetve a máj méregtelenítő funkcióját fokozza, valamint étvágygerjesztő hatással bír és segíti az emésztést. Sőt, a koleszterin anyagcseréjét is képes pozitívan befolyásolni.
Az antik korokban ugyan afrodiziákumként tartották számon, de ez egyáltalán nem bizonyított tudományosan, minden esetre ennek jóvoltából igen elterjedt. Leginkább a mediterrán vidékeken terem, az olasz és francia éttermekből semmiképp sem hiányozhat. A bimbók vastag sziromleveleit zöldségként, ízletes olajban tárolva fogyasztják.

Levele olyan szerves-savakban, mint az almasav, tejsav, citromsav, és fenolvegyületekben, köztük cinarinban gazdag. De ezeken kívül tartalmaz még szekszkviterpén-laktonokat, flavonoidokat és káliumsókat.
Az articsókát a népi gyógyászatban használták és használják a mai napig: serkenti a máj szöveteinek regenerálódását, epehajtó.  1993-ban mutatták ki először, hogy főbb hatásai közé tartozik az epe termelésének és normális összetételének fenntartása, az epetermelés fokozása, és az epe hígabbá tétele. Elősegíti az epeutak összehúzódását, az megszűnteti az epehólyag az epehólyag-gyulladást és a hólyag rendszertelen összehúzódását. Így gyakorlatilag szinte minden panasz, ami az epebántalmak terén előfordulhat, akár csillapíthatja is! Továbbá csökkenti a koleszterinszintet és segíti az emésztést. A modern fitoterápiában az articsóka friss leveleiből préselt lé és az articsóka egyéb kivonatait tartalmazó készítmények antibiotikus hatásúak lehetnek. Hatóanyagai: cinarin, szeszkviterpén-laktonok, alkaloidok, flavonoidok (szkolimozid), inulin, aromaanyagok, keserűanyagok. A bőrgyógyászatban továbbá ekcéma és egyéb gyulladások ellen is gyakran használatos.
Szokták még ajánlani a vérnyomás és az érelmeszesedés csökkentésére, cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak ellen.
Nem csak leveleinek, de gyökerének antibiotikus hatást is tulajdonítanak. A vér zsírtartalmát is csökkenti, ami gyógyír a kórosan megnövekedtet zsír felhalmozódására, ezért alkalmazható a kóros elhízással kapcsolatos kezelésekben is. Vizelethajtó, és só-ürítést fokozó hatással is rendelkezik. Mindemellett a reumás folyamatok kezelésében, érelmeszesedés ellen is alkalmazzák. 
Érdekesség még, hogy az articsóka kivonat apigenin tartalma miatt természetes hajszőkítésre alkalmas.

0 hozzászólás

Új hozzászólás