Barion Pixel
PIRIVIT info
0
...
B-Vitaminok

B-Vitaminok

A B-vitaminok nagyon sokféle fajtája létezik, s ezek szolgáltatják testsejtjeinknek a szükséges energiát, ezek indítják be a zsír és a fehérjék anyagcseréjét.

A különböző B-vitaminokban elég sok a közös vonás, ezért szokták B-vitamin-komplexumként emlegetni őket. Nagyjából ugyanazokból a forrásokból erednek (ilyen a máj, a teljes őrlésű gabonafélék, a sörélesztő ), és együttműködésük rendkívül szoros. Mondhatni, mint egy nagy család. Mindegyikük oldódik vízben, ami azt jelenti, hogy a vér és a vizelet gyorsan kimossa, emiatt sűrűn kell pótolni őket. Az alaposan megrágott és nyállal jól összekevert ételből jobb hatásfokkal szívódik fel. A B-vitaminok sohasem fordulnak elő izolálva a természetben (tehát önállóan), hanem komplexumként állandóan együtt vannak.

Így tehát a B-vitaminok közös erővel fognak hozzá az anyagcsere fontos feladatainak végrehajtásához. Ebből következően nincs igazán értelme annak, hogy a gyógyszertárban beszerezzük kifejezetten egyik fajtáját és azzal próbáljuk kikúrálni valamely egészségügyi problémánkat. Ha nincs jelen az összes több, akkor a magára maradt választottunk meg sem próbál hatékonnyá válni. Nem képes rá. Ha azonban együtt van a teljes csapat, valóságos egészségforradalmat hajt végre a szervezetben. Az idegeken kívül elsősorban az izmok, az emésztőszervek, a bőr, a haj, a szem, a száj és a máj látja hasznát.

Manapság szinte mindannyian súlyos B-vitamin-hiányban szenvedünk. Ez azzal függ össze, hogy a B-vitaminok kedvenc tartózkodási helyei a gabonacsírák, maghéjak, a rizs, mi pedig a finomítás során ezeket eltávolítjuk, és az állatokat etetjük velük. Így lesz az értékes természetes rizsből fényezett, "üres" rizs és gabonáinkból fehér liszt, amelyben, akár a finomított fehér cukorban, amelyek gyakorlatilag már semmiféle tápanyagot nem tartalmaznak. Következménye egy sor hiányjelenség, a korai őszüléstől a kopaszodáson keresztül a depresszióig, a székrekedéstől a kórosan magas koleszterinszintig.

A B-vitamin-hiány következményei
- a B-vitamin-hiány elsorvasztja, öreggé és beteggé teszi, végül pedig megöli sejtjeinket. Aki gyakorta  fogyaszt cukrot, édességet, édes italokat, az a cukrok lebontásánál feláldozza utolsó szegényes B-vitamin-tartalékait is. Ráadásul a cukor károsítja még a bélflórát is, és így a bélbaktériumok sem képesek önállóan B-vitamin termelésre. Az alkohol és a mértéktelen kávé- vagy teafogyasztás is felfalja a B-vitaminokat a szervezetben.

A mai, modern vitaminkutatás tudománya különbséget tesz a B-vitaminoknál a B6, B12, folsav és para-amino-benzoesav, és az olyan B-vitaminok között, amelyek az intermediális anyagcserében működnek. Ez az anyagcserének azon szakasza, amely a táplálék felvétele és az első kémiai reakciók után lép munkába, és mindaddig dolgozik, amíg minden tápanyag, így a fehérje, a nyomelemek, a szénhidrátok és egyebek feldolgozása be nem fejeződött míg végül csak a végtermékek maradtak meg, amivel szervezetünk már nem tud mit kezdeni. Ezek az utóbbi B-vitaminok a tiamin (B1), a riboflavin (B2), a niacin (B3), a pantoténsav (B5), a biotin, a kolin és az inozit. 

0 hozzászólás

Új hozzászólás