Barion Pixel
PIRIVIT info
0
...
B-vitaminok

B-vitaminok

A B-vitaminok vitaminok, amelyek különböző típusainak hatásai között ugyan van átfedés, de érdemes külön-külön is áttekinteni őket.

A B-vitamin egy olyan vízben oldódó (tehát a felesleget vizelettel leadó) vitamincsoport, amelynek fontos és összetett szerepe van a testünkben zajló folyamatokban és az idegrendszerünkben is. Hiánya tehát rögtön érezhető és többnyire kényelmetlen tünetekkel jár. 

A B-vitaminok működése és szerepe szervezetünkben sok esetben összefonódik. Tehát a B-vitaminok egymást támogató és kiegészítő módon működnek együtt egy egészséges szervezetben.   

A B-vitaminoknak komplex szerepük testünk és idegrendszerünk megfelelő együttműködésében.

Fontos szerepe van az anyagcsere megfelelő működésében; zsírok, szénhidrátok, fehérjék lebontásához elengedhetetlenül szükséges a szerepe. Emiatt testünk energiatermelésében is kulcsszerepet játszik. Emellett testünk vérképzésében, antitest termelésében, a pajzsmirigy szabályozásában és a növekedés folyamatában is nélkülözhetetlen.

Bőrünk, körmünk és hajunk egészségéért és szépségéért is felelős.

ANYAGCSERE: B1, B2, B3, B5, B6, B12

BŐR: B2, B3 

FÁRADTSÁG: B2, B3, B5, B6, B12

ÉRINTETT TERÜLETEK: Idegrendszer, bőr, emésztőrendszer,

AMIKOR SZEDNI KELL:

Rendszeres alkoholfogyasztás, hiányos- és egyoldalú étkezés

 

B1 (Tiamin) – Idegsejtek, szívizom és a teljes izomzat zavartalan működéséhez is elengedhetetlenül szükséges anyag. 

Zsírok, szénhidrátok és alkohol lebontása és átalakítása.

Nagyban elősegíti a szervezet az alkohol lebontási folyamatát. Rendszeres alkoholfogyasztás mellett folyamatos pótlása szükséges. 

Hiánya: -erős idegpálya károsodással járó állapotot okoz, amely során a szívelégtelenség, vagy neuraszténia (idegrendszerben beálló kóros kimerülés) 

 Gyakran ödémával és a szívet és érhálózatot érintő tünetekkel jelentkezik először. 

A B1-vitamin hiánytünetei: Levertség, gyengeség – étvágytalanság – hányinger érzet Súlyos hiánytünetei a reflex zavarok, izomműködés zavar (izomgyengeség)

Megtalálható: máj, hüvelyesek, zöldségek (..) , hántolatlan rizs, zab,  földimogyoró, búza korpa

 

B2 (Riboflavin) – Termeli a testünk is, a bélflóránk segítségével. 

Általános B vitaminnal kapcsolatos hatás. Emésztés, idegrendszer, bőr-haj-köröm

– Részt vesz a; sejtek oxidatív anyagcseréjében– zsírsavak lebontásában – szénhidrátok anyagcseréjében

Hiánytünetei: Száj és nyálkahártyán jelentkezik először; gyulladással, repedezett ajkak, szájszél berepedés. Súlyosabb hiány esetén a gyulladás vagy irritáció a bőrön is megjelenhet. 

Adagolás:

Ajánlott napi bevitel 1–1,5 mg - Hiánytünetek esetén napi 10–20 mg 

B3 (Niacin) vagy nikotinsav – Testünk is elő tudja állítani a B-3 vitamint, felszívódása rossz

 – Energiaháztartás stabil működését segíti. Segíti a bevitt tápanyagból való energia kinyerés folyamatát az …oxidációs enzimekkel…   – DNS lánc reparálása 

bizonyítottan a koleszterin szabályozó szerepe is van.

Hiánytünete a pellagra, ami bőrirritációval vagy komolyabb bőrgyulladásokkal jár. Emellett a B-vitamin hiány idegkimerültséget vagy más mentális zavart (pánikbetegség, alvászavar stb) is okozhat. 

Szervezetünk maga is képes előállítani a B3-vitamint a triptofán nevű aminosavból. Az elfogyasztott fehérje tartalmú ételek lebontásakor egy triptofán nevű aminosav is keletkezik, amiből a máj állítja elő B3-vitamint. Hozzávetőlegesen, az elfogyasztott triptofán felét arra használja a szervezetünk, hogy saját fehérjéit építgesse, a maradékból pedig B3-vitamint állít elő.

Adagolás / Figyelmeztetés

Napi 1,5-6 gramm niacin bevétele kellemetlen mellékhatásokkal járhat, köztük arcpír, viszketés, száraz bőr, diszpepszia, aritmia, születési rendellenességek. Az arcpír, viszketés és hányinger már 50mg-os dózis bevételénél is előfordulhat.

 

B5 (Pantoténsav) – Testünk minden sejtjének szüksége van rá. Kulcszerepe van a mellékvese hormonok és az ingerületátvivő anyagok ( esszenciális neuromuszkuláris transzmitterek) termelésében. Emellett felel a zsírégetésért – Támogatja az immunrendszer, idegrendszer és a mellékvesék működését.

Megtalálható: Citrusfélékben, olajos magvakban, karfiolban, brokkoliban…

Ritkán alakul ki hiányos állapot. Lábujjak zsibbadása vagy hastájéki görcsök formájában jelentkezhet.  

Leggyakrabban napi 25–50 mg-ot fogyasztanak belőle, mindazonáltal nagy stressz vagy intenzív fizikai igénybevétel esetén gyakoribb a 100 mg-os mennyiség.

Koleszterinszint csökkentésre: 300 mg pantetin (speciális formája a B5-vitaminnak) ajánlott napi 3 alkalommal.

Egyéb felhasználás: ízületi fájdalmakra, allergiára és gyomorégésre orvosi javallat szerint 1000 mg szükséges naponta.

B6 (Piridoxin) -  Fontos szerepe van a táplálékfeldolgozás folyamatában, nélkülözhetetlen eleme a fehérje lebontásnak. Aminosavanyagcsere folyamatoknak szükséges összetevője. Segíti és szabályozza az idegsejtek és a hámszövetek működését. 

Hiánytünetei: Bőr irritáció ( leggyakrabban arcon megjelenő formában), gyulladás, hám túlképződés, szájszél berepedése, gyenge immunrendszer, gyenge immunválasz, vérszegény állapot. Súlyos hiányállapotban: hányással és hasmenéssel járó gyomorbántalmak, görcsös rohamok. 

 

B7 (Biotin) -  Jelenléte elengedhetetlen a sejtek zsír és aminosav anyagcseréjéhez és fontos szerepe van a zsírsavak szintézisében, több karboxiláz enzim kofaktora is. 


Kolin (B8-vitamin):
Elengedhetetlen minden olyan hormonális folyamat szabályzáshoz, mely a zsír lebontását irányítja. A zsírt kisebb, könnyen kezelhető csomagocskákká alakítja, így testünk egyszerűbben képes szállítani és hasznosítani.

B12 (Cianokobalamin)

A B12-vitamin vízben oldódó vitain, amely kulcsfontosságú szerepet játszik az agy és a központi idegrendszer kiegyensúlyozott működésében, illetve a vérképzés folyamatában. Hangulatjavító hatása is erős, így enyhítheti a depresszió és a gyengeség érzet tüneteit. 

A B12-vitamin hiánya:

  • levertség
  • ingerlékenység
  • depresszió, szorongás
  • a karok és lábak zsibbadása
  • mozgásszervi nehézségek
  • dadogás
  • száj és nyálkahártya gyulladások
  • kellemetlen testszag
  • fokozott menstruációs panaszok

A legközismertebb és legveszélyesebb B-vitamin hiány probléma a perniciózus anaemia, azaz a vészes vérszegénység jelentkezése. Kobalamin hiányában ugyanis testünkben nem termelődik elég vörösvérsejt, valamint a meglévők alakja és stabilitása is megváltozik. Ebből kifolyólag a beteg enyhe sárgaságban is szenvedhet. További hiánybetegségei lehetnek még a különböző idegkárosodások, melynek tünete lehet a zsibbadás, bizsergés és fülzúgás. További hiánytünetek lehetnek még a depresszió, fáradtság, illetve súlyos étvágytalanság is.

0 hozzászólás

Új hozzászólás