Barion Pixel
PIRIVIT info
0
...
B9-Vitamin

B9-Vitamin

A B9-vitamint más néven folsavként használjuk, és egy vízben oldódó vitaminfajta. Létfontosságú a sejtek anyagcseréjében, a sejtosztódásban, és a DNS-láncokat előállító molekulák előállításában. A B12-vitaminnal közös erővel csökkenti a vér homocisztein szintjét, ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyeit. Segít a fehérje lebontásában, és a vérképzésben, a vörösvértestek épségéért, a fehérvértestek képzéséért, és a vérlemezkék képzéséért felelős vitamin. Kiemelten fontos vegyület a várandós kismamáknál, mert a terhesség korai szakaszában a még fejlődő embrió gerincét lezáró folyamat csak a folsav segítségével zajlik le tökéletesen. Terápiás alkalmazása terméketlen nőknél volt, hogy pozitív eredményeket ért el. Antioxidáns is, ízületi problémákon is segíthet, illetve hozzájárul még a gyomorrendszer, és a szájnyálkahártya épségének megőrzéséhez.

A folsav megtalálható a zöldségekben (kelbimbó, brokkoli, saláta, fekete szemű bab, spenót) a májban, az élesztőben, a földimogyoróban, a dióban, teljes kiőrlésű termékekben, diófélékben, paradicsomban, tojássárgájában és gyümölcsökben.
Folsavból felnőtt korban 200 mikrogramm a napi szükséglet, gyermekkorban kortól függően 25-200 mikrogramm. Terhesség idején ez 400-800 mikrogrammra nő. Felszívódását a többi B-vitamin segíti elő. Viszont érdekes, hogy a mesterségesen előállított készítményeknél eredményesebb, mint természetes anyagok általi bevitellel. A felszívódást viszont erősen gátolja az aszpirin, az antibiotikumok, és a fogamzásgátló tabletták szedése, valamint a dohányzás és a rendszeres, nagy mennyiségű alkohol fogyasztása.

Hiányában gyakori jelenség az őszülés, hajhullás, depresszió, hasmenés illetve a vérsejtek minden típusának száma lecsökken, és a normálistól nagyobb méretű vörösvértestek képződhetnek. Emellett nyelvgyulladás, és gyomor-bélrendszeri tünetek léphetnek fel. Terhesség alatt hiányában megnő a koraszülés, a nyitott gerinc, a vetélés, illetve egyéb születési rendellenességek kockázatának esélye. Gyermekek esetében a B9-vitamin hiány negatívan hathat a fejlődésre. Hiányának leggyakoribb oka a főzéssel járó konyhatechnikai veszteség – a túl hosszú ideig tartó főzés. Az alkoholisták, az idősebbek, illetve a Chron-betegségben szenvedőknél könnyebben és nagyobb eséllyel alakul ki hiányállapot.

0 hozzászólás

Új hozzászólás