Barion Pixel
PIRIVIT info
0
...
BCAA

BCAA

BCAA = Izoleucin + leucin + valin
A fentebb említett három anyag azok az esszenciális aminosavak, melyek kémiai szerkezetükből adódóan alkotják az elágazó láncú aminosavak (BCAA) csoportját.

Szerepe a szervezetben

Izomszövet állományunk aminosavtartalmának kb. 35 %-át adja ez adja ki ez a hármas. Felszívódásuk egyedülálló, mert nem a májban bomlanak le, hanem az izmokban, így az aktív izmokhoz kerülnek, ahol az izom részeivé válhatnak, egyben energiaforrássá is. Egyetlen étkezés aminosav-tartalmának nagyjából 20%-a lehet BCAA, azonban keringés útján az izomszövetbe kerülő aminosavaknak akár 50-90 %-át is kitehetik.
Ezek az aminosavak kifejezetten edzések alkalmával képesek energiaként metabolizálódni, így részt vesznek a vércukorszint szabályozásában is. E folyamat során az izmok üzemanyagként is képesek őket felhasználni, amikor a glikogénraktárak már rég kiürültek.
Mivel gátolja az izombontást, így edzés után mindig javasolt fogyasztani.

A BCAA gátolja a katabolizmust, nagymértékben segíti a nitrogén visszatartást, ami a normál nitrogén egyensúlyért felel. Ez pedig az izmok növekedését segíti elő. Ezen aminosavak segítenek tehát fenntartani az energiatermelés folyamatát. A BCAA kiegészítés csökkenti az intenzív fizikai és mentális megterhelések nyomán fellépő fehérje lebomlását.

Továbbá szabályozza még a vércukorszintet, segíti a bőr, csont- és izomszövet újraépítését is aztáltal, hogy stimulálja a protein szintézist az ún. mTOR aktivizálásán keresztül. Az mTOR nem más, mint egy protein szintézist szabályozó fehérje. Ha ez aktiválódik, akkor a proteinszintézis beindul, inaktivitás esetében leáll.

A leucin, valin és az izoleucin felerősítik egymás hatásait. Felszívódás szempontjából fontos a szükséges 2:1:1 (Leucin, Valin, Isoleucin) aránypárok megtartása.

 Az izoleucin részt vesz a hemoglobin szintézisben, segíti a bőr, izomszövetek és a csontok regenerálódását, és a növekedési hormon kibocsátást. Mivel szerepe van a vércukorszint szabályozásában, így stabilizálhatja az energiaszintet. Elősegíti az izomtömeg növelését az fehérjék egyensúlyának stabilizálásával. Segít még a gyógyulási folyamatokban, ezáltal megelőzi az izomvesztést. Felnőtteknél az éberség megőrzésénél is szerepet játszhat.

A leucin a már fent említett tulajdonságok mellett a fokozza a leptin termelést is. A leptin a zsírsejtek által termelt hormon, ami az anyagcsere, étvágy - és testsúly szabályozásában elsődleges. A zsírraktározás és éhségérzet egyik fő szabályozó eleme. Közvetlenül vesz részt a fehérjeszintézisben is, elősegíti a növekedési hormon termelődését, hozzájárul a tesztoszteron-szint megtartásához és növeli az izmok számára a szükséges energiamennyiséget. Kiegészítésként alkalmazva fokozza a zsírvesztést, csökkenti a túltáplálás melletti zsírfelhalmozódást és segíti az étvágy kontrollt. Ezen kívül még a vércukorszintre való tekintet nélkül képes az inzulin-szint szabályozására is.

A valin a leucinhoz és izoleucinhoz hasonlóan is elágazó szénláncú aminosav. Nevét a Valeriana gyógynövényről kapta, melyet macskagyökér néven ismerünk. Az L-valin egy szétágazó szénláncú aminosav, melyet az izomszövetek használnak fel energiatermelésre. Valószínűleg hasznos lehet a májkárosodás kezelésében is, és csökkenti a betegségek okozta izomsorvadást. Idegnyugtató hatású, hiánya álmatlanságot okozhat, idegi-és érzelmi kimerültséghez vezethet. A többi aminosavhoz hasonlóan kulcsszerepet tölt be az immunrendszer működésében is, az izomtömeg építésében, valamint a víz és a nitrogén egyensúlyának fenntartásában a következő módokon:

  • Szerepet játszik az izmok anyagcseréjében és koordinációjában. Segíti a sejtek, szövetek regenerálódását, energiát biztosít az izomsejteknek. Legfőképp az izomszövet tárolja, ahol edzések során energiaforrásként kerül felhasználásra. A valin az egyik legfontosabb izomépítő és energiaforrásként is hasznosítható aminosav. Hiánya az izomműködés károsodását okozza.
  • Nitrogénegyensúly szabályozás. Ezt a fehérjebevitel határozza meg. Ha nincs elegendő mennyiségű fehérje, az az izomszöveteink lebomlásával járhat. Ideális mennyiség esetében viszont lehetővé teszi az izomtömeg növekedést. 

A valin megtalálható a túróban, sajtokban, halakban, szárnyasokban, földimogyoróban, szezámmagban, gombában és lencsében.
Napi szükséglet körülbelül 0,8 gramm. Sportolók többnyire a BCAA táplálékkiegészítő formájában vagy a fehérjeturmix elfogyasztásával tudják fedezni ezt a mennyiséget.

0 hozzászólás

Új hozzászólás