Barion Pixel
PIRIVIT info
0
...
D-vitamin

D-vitamin

A D-vitamin tulajdonképpen összefoglaló neve a D2- és D3-vitaminnak. Mindkettő fontos szervezetünk számára, ám utóbbi az, amely aktívabb, így szervezetünk számára jobban hasznosítható.
A D-vitamint egyébként a napfény vitaminjaként is ismerjük - ugyanis szervezetünk saját maga állítja elő napfény hatására. Földrajzi elhelyezkedésünk miatt hazánkban a lakosság D-vitamin-szintje általában tél végére már nagyon alacsony, hiszen a zsírraktárak 2-3 hónap alatt akár teljesen kiürülhetnek pótlás nélkül. Majd a napsütéses időszakban szó szerint újra feltöltekezünk vele. Ezért is érezzük/értjük szó szerint a tavaszi megújulást.
A D2-vitamin növényi eredetű elővitaminokból keletkezik UV sugárzás hatására. Ezt leginkább egyes  gombafélék és az élesztő tartalmazzák. Állati eredetű ételben csupán néhány halmájolaj tartalmazza.
Mindeközben a természetben leggyakrabban előforduló D3-vitamin egy állati eredetű 7-dehidro-koleszterin elővitaminből alakul ki szintén napfény (esetleg mesterséges besugárzás) hatására. Az embernél ez a folyamat bőrön át történik.
A csontok, izmok fejlődéséhez mindenképpen szükséges, de kapcsolatba hozzák vele lelki egyensúlyunkat is.

Pozitív hatásai:
a kalcium és a foszfor normál felszívódása, hasznosulása
- a vér normál kalciumszintjének fenntartása
- egészséges csontozat
- ideális izomfunkció
- ép fogazat fenntartásához
- az immunrendszer normál működése

Hiányának tünetei:
- levertség
- időskori csontfájdalom
- túlsúly, elhízás
- izomgyengeség
- gyermekeknél csontdeformáció is előfordulhat súlyos hiánynál

Adagolása étrendkiegészítőként:
Mivel zsírban oldódó vitamin, érdemes étkezés közben fogyasztani vagy olyan forrást keresni, amelyben már eleve valamilyen olajban vagy zsírban oldott állapotban szerepel a D-vitamin. Amennyiben cseppre esik a választás, semmiképp sem szabad italba keverni, mert a vizes bázis taszítja az olajat, így az odatapadhat akár a pohár szélére – nagy része kárba vész. A napozást kerülő emberek számára ajánlott mennyiség a napi 5000-10.000 NE (nemzetközi egység) D3-vitamin. Illetve pótlásra még a sötétebb bőrű emberek számára lehet fontos, mert a sötét bőr pigmentjei nem engedik át annyira az éltető napfény sugarait, mint a világosabb bőrtónusú embereknél.
K-vitaminnal és magnéziummal javasolt együttesen alkalmazni, mert felerősítik egymás hatását, jobban hasznosulnak együtt. A kálcium véráramba jutását például a D-vitamin segíti elő.

D-vitamin források:
- napfény: átlagosan napi 15-30 perc napfényen való tartózkodás feltölti szervezetünket a szükséges D-vitaminnal
- gombák
- szardínia
- lazac
- tonhal
- tőkehal
- tojás
- tejtermékek
- csukamájolaj

Mellékhatások:
Túladagolás esetén különböző egészségügyi panaszok jelentkezhetnek, ezek közül leggyakoribb a vér megemelkedett kalciumszintjének okán előforduló jelenségek. Ez azért van, mert D-vitamintöbblet hatására szervezetünk több kalciumot képes felvenni az élelmiszerekből, továbbá több kalciumot old ki a csontokból. Ez pedig hosszú távú túladagolás esetén csontkárosodással is járhat. Viszont amennyiben a bevitt mennyiség az 50.000 NE-t nem haladta meg, elég az, hogyha pár napig nem szedjük, a további esetekben viszont mindenképp forduljunk orvoshoz!
Egyéb túlzott D-vitamin bevitel tünetei lehetnek még:
- émelygés és hányás
- étvágytalanság
- túlzott szomjúságérzés
- gyakori és nagy mennyiségű vizelet ürítés
- gyengeség
- fejfájás
- vesekő, vesekárosodás
- idegesség

0 hozzászólás

Új hozzászólás