B3-Vitamin
A B3-vitamin, más néven niacin (INN), nikotinsav (IUPAC: nicotinic acid) egy olyan vízben oldódó vitamin, melynek jelentős szerepe van a sejtek energia-háztartásában és a DNS-lánc kijavításában. Friss kutatások szerint a niacin többek közt egy természetes koleszterinszint-szabályozó anyag.
Értágító hatása van, mindemellett, hosszabb ideig, nagy adagokban alkalmazva fokozza a koleszterin kiválasztását, csökkenti az LDL termelést és a koleszterinszintézist.
A niacin elnevezés tulajdonképpen gyűjtőfogalom, a nikotinsavat és nikotinamidot jelenti. Ebben a két természetes forma ennek a vitaminnak a megjelenése. Vízben oldódó, igencsak robusztus, fehér anyag. Sem hő, sem savak, sem lúg, sem pedig az erős ibolyántúli sugárzás nem árthat ennek a nitrogéntartalmú molekulának, mivel vegyi struktúrája iszonyatosan egyszerű. Mondhatni, a természet szándékosan alkothatta ilyen kicsinek és mozgékonynak - hasonlóan a C-vitaminhoz. A niacin ugyanis egy ember mind a 70 billió testsejtében olyan fontos szerepet tölt be, hogy a táplálékból azonnal meg kell találnia az utat a sejtekbe. És ennél a folyamatnál minél kisebb, fürgébb, annál több esélye van. Kémiai szerkezetének előnye még, hogy a vitamint nem foghatják el és nem bonthatják szét a térben olyan könnyen a szabad gyökök, mint ahogyan a nagy molekulákkal képesek megtenni. Kivételesen gyors ütemben képes a niacin bántalmakat és betegségeket gyógyítani, tempója egyedül a C-vitaminéval vetekszik.
Niacinban gazdag ételek:
- sovány hús, a máj, a hal, a szárnyas, szív
- a tojás és kis mennyiségben a tej és a főzelékfélék
- teljes őrlésű gabonafélék, és elsősorban a kukorica
- sörélesztő
- földimogyoró, aszalt őszibarack, mandula
- gomba, zöldborsó, szójabab
Hiányát okozhatja a túlzott édesség és cukor fogyasztása. Mivel nem tárolja szervezetünk, folyamatos utánpótlása mindenképp szükséges, ha meg kívánjuk őrizni egészséges állapotunkat.
0 hozzászólás